szukamy kierownika budowy

Zapewne wiecie kto to kierownik budowy… więc o tym co powinien robić nie będziemy pisali. Generalnie mamy dwie opcje – albo zgadzamy się na kierownika budowy, którego proponuje nam wykonawca albo sami znajdujemy. Nasz wykonawca od razu zasugerował byśmy sami zatrudnili kierownika budowy. W ten sposób (w teorii) mamy pewność, że kierownik nie jest ustawiony, i że nie będzie podpisywał dokumentów na tzw. sztukę. W praktyce – no cóż, wszystko zależy od tego kogo chcemy zatrudnić.

Ponieważ nie znamy żadnego kierownika budowy ani nikt ze znajomych nie mógł nam polecić zaufanego człowieka – zabraliśmy się za szukanie na własną rękę. Przy pomocy wyszukiwarki internetowej da się znaleźć nawet sporo kontaktów (aczkolwiek strony zostawiają dużo do życzenia). Po zawężeniu listy do bodajże 6-7 obiecujących kontaktów zaczęliśmy dzwonić (na odpowiedź e-mailową raczej nie ma co liczyć w skończonym czasie). Już po drugim telefonie wiedzieliśmy co się święci – panowie sprawiali wrażenie, że raczej są zainteresowani pracą na tzw. sztukę a nie rozsądną, rzeczową pracę.

Próbowaliśmy dalej i ostatecznie udało znaleźć się kierownika, który od samego początku wydał się być bardzo na miejscu. Później jak się okazało (przy okazji zalewania fundamentów) uwaga do szczegółów jaki dociekliwość były bardzo pomocne – zatem nie ma mowy o robieniu czegoś ‚na sztukę’.

Pan Mariusz wykonał stosowne wpisy do dziennika budowy i razem z pozwoleniem na budowę udałem się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego (PINB) by zgłosić rozpoczęcie budowy (taki formalizm niestety). Wszystko się udało no i w tym momencie zgodnie z przepisami możemy rozpoczynać budowę.

Aha – nie pisaliśmy nic o tzw. adaptacji projektu oraz uzyskaniu pozwolenia na budowę. Jeśli jesteście zainteresowani by coś więcej na ten temat się dowiedzieć to piszcie – a na pewno odpowiedni wpis się pojawi!

Reklamy
Otagowane , ,

2 thoughts on “szukamy kierownika budowy

 1. kierownik pisze:

  Nie rozpoczęliście Państwo budowy zgodnie z przepisami. Z pewnością w pozwoleniu na budowę jest zapis: Powołanie kierownika budowy (ROBÓT). Jeszcze nie widziałem budynku jednorodzinnego bez instalacji elektrycznej i sanitarnej. Wasz kierownik budowy posiada uprawnienia budowlane w branży konstrukcyjnej i nie może nadzorować robót dotyczących elektryki i instalacji sanitarnych. Zgodnie z art 42. pkt 4 PB Inwestor jet obowiązany do powołania kierowników robót w innych specjalnościach niż posiada kierownik budowy. Jak przyjdzie elektryk kłaść instalacje to będzie miał POTOCZNIE nazywane UPRAWNIENIA SEP. NIE ISTNIEJE COŚ TAKIEGO JAK UPRAWNIENIA SEP – jest to ŚWIADECTWO KWALIFIKACJI SEP, a nie uprawnienia budowlane w branży elektrycznej. Najnormalniej w świecie po wybudowaniu budynku państwo nie powołacie kierowników robót, kierownik budowy (konstrukcyjny) poświadczy nieprawdę w dzienniku budowy że wszystko jest zgodnie z projektem I PRZEPISAMI i oddacie do PINB. W PINB pan/pani inspektor NIE ZAUWAŻY że brak jest nadzoru kierowników robót i przyjmie dziennik budowy i wszystkie dokumenty jako zgodne z prawem. Nie daj Bóg spali się Wam dom, lub pęknie rura to NIE OTRZYMACIE ŻADNEGO ODSZKODOWANIA OD UBEZPIECZYCIELA, ponieważ wasza instalacja zostala wybudowana NIELEGALNIE – bez nadzoru inżynierów budownicta (kierowników) posiadających ODPOWIEDNIE UPRAWNIENIA BUDOWLANE w danych specjalnościach.

  • tomekikasia pisze:

   Dziękujemy za uwagę. Stosowni specjaliści zajmują się instalacjami.
   Tak na marginesie – projekty gotowe domów jednorodzinnych nie mają formalnie zaprojektowanych instalacji (przynajmniej nie widzieliśmy takich) – są tylko proponowane rozwiązania ale nie podpisane przez właściwych projektantów. Oznacza to że w zasadzie zawsze trzeba zaprojektować instalacje albo od podstaw albo zrobić stosowne modyfikacje – i oczywiście muszą one być wykonane przez specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: